In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

PostHeaderIcon Warsztaty szkolne

Teren warsztatów to blisko 400 m2 powierzchni budynków adoptowanych po byłym Państwowym Ośrodku Maszynowym. Służą one kształceniu młodzieży uczącej się w klasach o profilu mechanicznym. Uczniowie zdobywają tutaj doświadczenie z wielu dziedzin poprzez uczestnictwo w zajęciach prowadzonych według działów.
W warsztatach szkolnych zatrudnionych jest 12 nauczycieli, którzy prowadzą zajęcia ze 146 uczniami. Uczniowie poszczególnych klas podzieleni są na grupy liczące od 4 do 10 uczniów i uczestniczą w pracach każdego z ośmiu działów warsztatowych:

Oprócz pomieszczeń warsztatowych znajdują się również mniejsze sale do prowadzenia zajęć teoretycznych, oraz sala audio-video. Zajęcia praktyczne realizowane są również poprzez praktyki zawodowe, które odbywają się u pracodawców z którymi szkoła podpisała umowę. Oprócz zajęć praktycznych prowadzona jest nauka jazdy samochodem, ciągnikiem oraz kombajnem zbożowym w ramach programu nauczania. Zatrudnieni nauczyciele, to w większości doświadczona kadra z dużym stażem pracy i wyższym wykształceniem. Do głównych zadań warsztatów szkolnych należy dobre przygotowanie zawodowe młodzieży oraz osiągnięcie efektów produkcyjnych. Jednym z warunków realizacji tych zadań jest prawidłowa organizacja procesu szkoleniowego i wykorzystanie mocy produkcyjnych warsztatów.

Dział elektryczny
Dział elektryczny ma za zadanie określenie przyczyn usterek instalacji elektrycznej i ich usunięcie. Ponadto są tutaj dokonywane naprawy rozruszników, alternatorów, wymiany elementów instalacji oświetleniowej, sprawdzanie stanu akumulatorów, przewodów  zapłonowych i wiele innych - mających wpływ na uruchomianie i pracę silnika pojazdu samochodowego. Na dziale montażu uczniowie -uzupełniając dział elektryczny -dokonują wymiany elementów nadwozia, co poprzedza naprawy blacharskie lub blacharsko - lakiernicze. Uczniowie na tym dziale zapoznają się z budową urządzeń elektrycznych występujących w pojazdach samochodowych. Uczniowie wykonują obsługę tych urządzeń oraz usuwają podstawowe usterki.

Obróbka ręczna
Uczniowie na dziale obróbki ręcznej mają możliwość opanowania prostych czynności związanych ze wszelkiego rodzaju pracami związanymi z piłowaniem, cięciem, szlifowaniem. Wykonują elementy wykorzystywane później w modernizacji Warsztatów. Ponadto znajomość obróbki ręcznej ułatwia późniejsze zajęcia na warsztacie samochodowym, jako techniki pomocnicze, przy montażu i demontażu części.

Obróbka mechaniczna
Dział mechaniczny Warsztatów Szkolnych posiada na swoim wyposażeniu stanowiska umożliwiające zdobycie przez uczniów Naszej Szkoły podstawowej wiedzy z zakresu obróbki mechanicznej stosowanej podczas napraw pojazdów. Dokonywane są tutaj szlify wałów i bloków, obróbki płaszczyzn głowic pojazdów samochodowych. Uczniowie zapoznają się z obróbką skrawania , procesem toczenia i wieloma innymi zagadnieniami związanymi z wpływem rodzaju obróbki na dokładność wykonania części oraz na współpracę z innymi elementami pojazdu. Uczniowie w ramach zajęć praktycznych na dziele Obróbka mechaniczna kształtują umiejętności w zakresie obsługi oraz wykonywania podstawowych prac na tokarkach. Wykonują prace polegające na obróbce materiałów przez toczenie.

Naprawa pojazdów
Na tym dziale są wykonywane naprawy samochodów dostawczych, przyczep i naczep, ciągników i pojazdów specjalistycznych. Obsługi i naprawy wykonywane są na stanowiskach obsługowo-naprawczych wyposażonych w dźwigniki o napędzie elektrycznym lub na stanowiskach kanałowych wyposażonych w podnośniki hydrauliczne przejezdne.

Obsługa techniczna maszyn rolniczych
Na tym dziale uczniowie zapoznają się z budową, obsługą i eksploatacją maszyn rolniczych. Wykonują drobne naprawy oraz konserwacje w/w maszyn. Zespół Szkół Rolniczych w Mroczkowie Gościnnym posiada następujące maszyny rolnicze: kombajn zbożowy Bizon, 2 ciągniki rolnicze, prasy do zbioru słomy pokombajnowej, roztrząsacz obornika, kopaczkę przenośnikową, siewnik zbożowy Poznaniak, kosiarkę rotacyjną oraz podstawowy sprzęt służący do uprawy roli.
Na tym dziale uczniowie kształtują swoje umiejętności w zakresie prawidłowego agregatowania maszyn i narzędzi rolniczych z ciągnikiem oraz prawidłowego wykonywania prac polowych pod okiem instruktora. W ramach zajęć wykonujemy również prace polowe jako usługi dla ludności takie jak: orka, siew, koszenie trawy, prasowanie słomy itp.

Obsługa techniczna pojazdów
Dział na którym uczniowie zapoznają się min. z obsługą podstawowych układów samochodowych:
- układem zapłonowym,
- układem chłodzenia,
- układem hamulcowy,
- układem kierowniczy,
- układem zasilania z zapłonem iskrowym oraz samoczynnym.

Diagnostyka
Dział diagnostyki zajmuje się badaniem i określaniem stanu technicznego urządzenia oraz lokalizacja ewentualnych nieprawidłowości. Dział pozwala uczniom zapoznać się z urządzeniami do obsługi pojazdów w zakresie demontażu opon samochodu i ich późniejszego wyważenia, co ma istotne znaczenie przy większych prędkościach jazdy.
Dział Diagnostyka Podwozia realizuje zajęcia związane z poznaniem przez uczniów podstawowych parametrów charakteryzujących zagadnienia związane z geometrią podwozi samochodu. Uczeń poznaje tu techniki przywracające zawieszenie pojazdu do właściwego stanu technicznego. Urządzenia stosowane w diagnostyce podwozia znajdujące się na terenie Warsztatów Szkolnych (GTI- Geomaster Radio & 4x4 sensor, Auto Geo Test Laser- Colt, Auto Geo Test Calibra, GTO Quattro). Wszystkie wymienione urządzenia posiadają możliwość pomiaru przesunięcia osi pojazdu (OFF SET), oraz odchylenia geometrycznej osi jazdy od osi symetrii (SET BACK).
Określenie tych zjawisk konieczne jest podczas specjalistycznych napraw blacharskich.

Spawalnia
Dział Spawalnia ma za zadanie zapoznać uczniów z technikami spawania elektrycznego i gazowego w zastosowaniu do różnych typów połączeń elementów metalowych.
Uczniowie uczestniczący w zajęciach ze spawalnictwa zostają zapoznani z budową, obsługą i działaniem urządzeń do spawania łukiem elektrycznym, do spawania gazowego i do spawania w osłonie gazów. W wyposażeniu działu znajdują się takie urządzenia jak: spawalnice transformatorowe, prostownikowe i urządzenia do spawania łukiem elektrycznym w osłonie gazów typu "Migomat". Na zajęciach uczniowie zdobywają umiejętności z zakresu prac spawalniczych w/w urządzeniami i z przepisami bhp.

Do góry

 
Panel rekrutacyjny
NABÓR 2019-20


(kliknij logo)

Uczniowie elektronicznie wybierają szkołę.
Wybór SPECJALIZACJI WOJSKOWEJ odbywa się w szkole poprzez wypełnienie
deklaracji w momencie składania podania !!!

Wyróżnienia
SPECJALIZACJA WOJSKOWA
JWK w Lublińcu - FILM

Datownik
Maj 2019
P W Ś C P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Do matury: za rok !
Do wakacji: 30 dni
Goście
mod_vvisit_counterDzisiaj137
mod_vvisit_counterWczoraj431
mod_vvisit_counterTen tydzień1016
mod_vvisit_counterTen miesiąc16241
mod_vvisit_counterOgółem1828100

Online: 8
Twoje IP: 54.157.61.68

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. ZOBACZ.

Akceptuje Cookies na tej stronie.

EU Cookie Directive Module Information