In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

PostHeaderIcon Krótki tour po Mroczkowie

Spis treści
Krótki tour po Mroczkowie
Zabytkowy park
Parkowe kapliczki
Parkowe stawy
Kamieniołom piaskowca
Wszystkie strony

Zapraszamy do uczestnictwa w krótkiej wycieczce po miejscowości, w której znajduje się nasza szkoła.

Mroczków Gościnny - wieś położona 10 km od Opoczna przy drodze krajowej nr 12 prowadzącej do Radomia. 437 mieszkańców, parafia p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny.

Historia Mroczkowa Gościnnego

     Początki dziejów wsi nie są dokładnie znane. Nazwa wsi pochodzi prawdopodobnie od średniowiecznego imienia rycerskiego Mroczek. Do nazwy tej dodano potem przymiotnik Gościnny pochodzący od słowa gościniec czyli trakt. W XV w. istniał Mroczków Wielki i Mroczków Mały (Mroczków Major i Mroczków Minor). Już w 1577 r. występuje nazwa „Mroczków Sliepi". Wieś występuje pod tą nazwą również w lustracji królewszczyzn z lat 1660 - 64 jako wieś należąca do parafii Gowarczów. Wiadomo również, że w 1702 r. wieś stanowiła własność Konstantego Dunina. W XIX w. należała do rodziny Libiszowskich. Mroczków Gościnny był siedzibą folwarku natomiast właściwą wieś stanowił Mroczków Ślepy zwany Mroczkowem Wielkim. Obecny Mroczków Gościnny nosił nazwę Mroczkowa Małego, a Mroczków Duży - Mroczkowa Wielkiego, a później Ślepego.

     Do 1818 r. Mroczków należał do parafii Gowarczów, potem do parafii p.w. św. Bartłomieja w Opocznie. W 1443 r. Mroczków należał do starosty opoczyńskiego Mściuga de Gościno, w 1775 r. do deputata Trybunału Koronnego i członka komisji sejmowych Marcina i Antoniego Libiszowskich.
Jednym z bardziej znanych właścicieli Mroczkowa był Antoni Libiszowski zmarły w 1860 r., pułkownik wojsk napoleońskich i poseł ziemi sandomierskiej na sejm w 1830 r., marszałek sejmiku opatowskiego w 1829 r., kawaler Legii Honorowej nadanej przez marszałka Berthier. Na przełomie XVIII i XIX w. Mroczków Gościnny był niewielką wsią liczącą 8 domów. Wieś tę zamieszkiwali wówczas włościanie o nazwiskach Dąbrowski, Stępień, Kucharski, Głobiński, Nowicki, Raczkowski, Lipiński, Bielecki. 31 stycznia 1866 r. Mroczków Gościnny na licytacji w Radomiu kupiła Kazimiera ze Skórkowskich Libiszowska. W 1872 r. na mocy testamentu Mroczków odziedziczył Antoni Libiszowski, a później jego syn. Ostatnim dziedzicem Mroczkowa był Szczęsny Libiszowski. W rękach rodziny Libiszowskich Mroczków pozostawał do 1945 r.
   
     W okresie powstania styczniowego na pniu starego dębu rodzice Karola i Antoniego Libiszowskich zawiesili krzyż żeliwny na pamiątkę wydarzeń z powstania. Gdy drzewo zbutwiało w1934 r. Szczęsny Libiszowski wykonał kopiec z głazów na którym  umieszczony jest krzyż. Według przekazów ustnych w parku znajdowała się niegdyś wysoka sosna na której Rosjanie powiesili wziętego do niewoli powstańca. Aby wspomnienie o tym nie zaginęło ok. 1920 r. ówczesny właściciel Mroczkowa zawiesił na tej sośnie żeliwną tabliczkę z napisem „O Jezu zmiłuj się nad nami i nad duszą zmarłego 1865 r.”
   
     W okresie I wojny światowej w dniach 14-15 maja 1915 r. w okolicach Kraszkowa i Mroczkowa doszło do krwawej walki pomiędzy 16 austriackim dywizjonem piechoty a rosyjskimi siłami. W walce tej poniósł śmierć porucznik, Węgier Karol Kovać. Został pochowany w parku dworskim w Mroczkowie.    
W 1910 r. w Mroczkowie powstała szkoła, która mieściła się w czworakach przy dworze Szczęsnego Potockiego. Była to szkoła jednoklasowa, do której uczęszczały dzieci służby dworskiej. Podczas I Wojny Światowej została przeniesiona do prywatnego budynku Franciszka Stępnia, sołtysa. W 1922 r. szkołę przeniesiono do budynku prywatnego we wsi Mroczków Ślepy. W czasie okupacji hitlerowskiej w szkole pracowało małżeństwo Konopków. Po aresztowaniu Konopki kierownictwo szkoły przejął Czesław Waśkiewicz.
    Na przełomie XIX i XX w. znajdował się we wsi młyn. Osada młyńska została wyłączona z Mroczkowa jako osada młynarska Brzuśnia. Z dóbr Mroczków w pocz. XX w. została również wyłączona Kolonia „Za Skałą", leżąca między gruntami wsi Mroczków Gościnny, Wólka Karwicka i Kraszków oraz kolonia „Gaj Mroczkowski".
W okresie międzywojennym wieś należała do gminy Krzczonów i miała ok. 460 mieszkańców, w tym 10 osób wyznania mojżeszowego oraz 81 domów. W latach 20-tych XX w. mieszkaniec tej wsi Kazimierz Wołonkiewicz organizował ruch ludowy. W okresie okupacji hitlerowskiej Mroczków Ślepy był siedzibą placówki AK. Na jej czele stał Czesław Waśkiewicz ps. „Przybysz".
     Okres międzywojenny to wyprzedaż ziemi kolonistom. Najwięcej ziemi, ok. 80 mórg kupił Wacław Czernic, ówczesny dyrektor fabryki płytek kamionkowych w Opocznie. Znajdujący się tu folwark, miał w 1921 r. 75 mieszkańców i 5 domów.
     W 1945 r. własność Szczęsnego Libiszewskiego rozparcelowano, ziemię dostała służba dworska, natomiast ogrody, pałac i część zabudowań przeszły w ręce Państwowego Ośrodka Maszynowego w  Mroczkowie Gościnnym. Stodoły i spichlerz zajęła Gminna Spółdzielnia. Wieś jest obecnie siedzibą parafii p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny powstałej w 1985 r. Jest również ośrodkiem kształcenia od szkoły podstawowej do policealnej (funkcjonują tu: szkoła podstawowa, gimnazjum, Zespół Szkół Rolniczych, Prywatne Technikum Mechaniczne, Prywatne Technikum Uzupełniające). We wsi działa Publiczny Ośrodek Zdrowia, Koło Gospodyń-Wiejskich  oraz wiele podmiotów gospodarczych. 
Panel rekrutacyjny
NABÓR 2019-20


(kliknij logo)

Uczniowie elektronicznie wybierają szkołę.
Wybór SPECJALIZACJI WOJSKOWEJ odbywa się w szkole poprzez wypełnienie
deklaracji w momencie składania podania !!!

Wyróżnienia
SPECJALIZACJA WOJSKOWA
JWK w Lublińcu - FILM

Datownik
Maj 2019
P W Ś C P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Do matury: za rok !
Do wakacji: 30 dni
Goście
mod_vvisit_counterDzisiaj138
mod_vvisit_counterWczoraj431
mod_vvisit_counterTen tydzień1017
mod_vvisit_counterTen miesiąc16242
mod_vvisit_counterOgółem1828101

Online: 7
Twoje IP: 54.157.61.68

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. ZOBACZ.

Akceptuje Cookies na tej stronie.

EU Cookie Directive Module Information